Gå vidare till produktinformation
1 av 1

Axiell

Certain Personal Matters – E-bok

Certain Personal Matters – E-bok

ISBN: 9788726596526

Ordinarie pris 74 kr
Ordinarie pris Försäljningspris 74 kr
Rea Slutsåld
Inklusive moms
Typ
Leveranstid
‘Certain Personal Matters’ is an intriguing and entertaining collection of essays by H.G. Wells that range from satirical political sketches to scientific speculations. Wells’ shorts shed unparalleled light on the author’s life such as a harrowing and intimate recollection of his battle with tuberculosis. Many essays discuss topics that remain relevant like social inequalities although Wells uses his humour and wit to ensure these articles remain engaging. Some of the essays contain science fiction material, providing an incredible insight into the author’s later ventures into the genre. Among the most interesting essays are ‘The Book of Curses’ about a man doomed to be unpopular as he collects swear words from people he encounters and ‘The Amateur Nature-Lover’ that comically ponders where abandoned boots come from. ‘Certain Personal Matters’ will satisfy Wells readers with its scientific discussions while also providing a different perspective on the celebrated author by portraying his humour. This collection is a must-read for fans of Wells and ‘The Twilight Zone’.

H. G. Wells (1866-1946) was a celebrated English writer, remembered mostly for his science fiction works. Often described as a futurist, H. G. Wells’ influence cannot be overstated for his works foresaw many technological innovations such as space travel, the atomic bomb, and the Internet. A four-time Nobel Prize in Literature nominee, Wells explored a wide array of themes in his works, from religion to social criticism and beyond. Some of his best works include the time-travel novel ‘The Time Machine’, the sci-fi adventure novel ‘The Island of Dr. Moreau’, and the mankind-versus-aliens novel ‘The War of the Worlds’. Wells occupies one of the central seats in the canon of science-fiction literature and his writing inspired other celebrated authors such as Ray Bradbury and Philip K. Dick. Wells’ stories are still widely read to this day and have had numerous cinematic adaptations including ‘The Invisible Man’ starring Elisabeth Moss.

Språk: Engelska

ISBN: 9788726596526

Längd: 79 sidor

Format: Epub med vattenmärke

Visa alla uppgifter

4 skäl att handla på Digibok

Låga priser

Vi har konkurrenskraftiga priser och eftersträvar att alltid erbjuda så låga priser som möjligt. Hos oss gör du bra affärer.

Över 50 000 nöjda kunder & tusentals följare

Sedan starten år 2013 har vi haft över 50 000 nöjda kunder.

Kundservice via telefon & e-post

Om du skulle behöva kontakta oss når du kundservice enkelt via antingen telefon eller e-post. Vår ambition är att svara på inkomna mail inom 1 arbetsdag. För brådskande ärenden är det bara att ringa oss.

Säkerhet

Vi använder en av världens största och ledande
e-handelsplattform. Detta säkerställer att plattformen alltid är uppdaterad med
den senaste tekniken inom säkerhet. Förutom säkerhet är plattformen konstruerad
för att ge dig bästa möjliga shoppingupplevelse.

Digitala böcker i olika format

Läs online eller ladda ner till din enhet

  • Onlinebok

    Används genom inloggning på respektive förlags plattform. Internetuppkoppling krävs.

  • E-bok

    Laddas ner till din enhet. En gratis app för e-böcker krävs för att kunna öppna. T.ex. Adobe digital Edition.

  • Ljudbok

    Laddas ner till din enhet i form av MP3-filer eller kan streamas med Flash och Wowza.

  • Vilket format har boken

    När du är inne på en bok anges om det är en onlinebok, e-bok eller ljudbok.

Stort utbud av digitala böcker

Digibok - En bokhandel för digitala böcker

Digitala läromedel

Vi har ett heltäckande sortiment inom digitala läromedel. Hos oss kan du som privatperson köpa digitala läromedel för dina studier. I vårt sortiment finns digitala läromedel från bl.a. förlagen Gleerups, Liber, Sanoma, Studentlitteratur samt Natur och kultur, vilka är de fem största läromedelsförlagen i Sverige.

Gå till våra digitala läromedel

Avtalsmallar

Upprätta viktiga dokument och avtal såsom aktieöverlåtelseavtal, hyresavtal, optionsavtal,
samboavtal eller framtidsfullmakt. Vi har ett brett sortiment av avtalsmallar
för både företag och privatpersoner.

Se våra avtalsmallar

Njut av en bra bok

Välj bland tiotusentals e-böcker att läsa direkt på din enhet. Om du hellre
vill lyssna på en bok har vi också tusentals ljudböcker. Våra e-böcker och ljudböcker laddas ner till din enhet och kan efter nerladdning användas utan internetuppkoppling.

Hitta en bok